Mullvaden Foto: Linus Hallsénius

Mullvaden spelades in på Wenngarn

Mullvaden som sänds i Discovery spelades in på Wenngarn i Sigtuna. Ytterligare en märstabekanting, Staffan Olsson, medverkar.

Mullvaden går ut på att ett slottsmysterium ska lösas, tio folkkära svenskar är med om att lösa olika gåtor. Bland dessa finns Staffan Olsson, före detta märstabo och skånelaprofil. Mullvaden spelades in på Wenngarns slott i Sigtuna. Första avsnittet sändes tidigare i veckan och finns att se online på Discoverys tjänst.
– Mullvaden är en fantastisk kombination av både action och klurigheter, och våra underbara deltagare gör verkligen sitt yttersta för att tillsammans klara av tuffa utmaningar, samtidigt som de hela tiden måste misstänkliggöra och syna varandra. Det blir konstant spänning och vi hoppas att tittarna vill vara med att gissa – vem är Mullvaden?, säger Aron Gabrielsson, exekutiv producent på discovery+.

Under åtta avsnitt kommer deltagarna att ställas inför tuffa och kluriga utmaningar. Man ska klara så många ytmaningar som möjligt, samtidigt försöker en av deltagarna, Mullvaden, i hemlighet att sabotera för de andra. Deltagarna ska även svara på frågor om vem de tror är Mullvaden. Den som är längst från rätt svar får lämna slottets mysterier. Ju färre deltagare desto större intriger och den som håller sig kvar längst och till slut avslöjar Mullvaden vinner.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening