Foto: Insändarbild/Tore Näsman

MSB manar till försiktighet i torkan

Det råder eldningsförbud för hela Stockholms län och den kommande prognosen visar fortsatt torka vilket har fått Myndigheten för samhällskydd och beredskap att mana allmänheten till försiktighet.

Myndigheten för samhällskydd och beredskap, MSB, manar allmänheten till försiktighet med anledning av den extremt stora brandrisken som finns i hela Stockholms län och Sigtuna kommun bland annat. Det är sedan drygt en vecka eldningsförbud utfärdat på grund av rådande väderläge med höga temperaturer och torrt i skog och mark .

Prognosen tyder även på att brandrisken förvärras framöver.
– Det fina varma vädret lockar till utevistelse men tänk på att en brand i skog och mark kan startas av flera olika orsaker, inte bara av grillning och eldning. Även cigarettfimpar och små gnistor från exempelvis röjsåg kan antända den torra vegetationen, säger Leif Sandahl vid MSB, i ett pressmeddelande.

Privatpersoner ska följa de regler som gäller där man vistas, med information om eldningsförbud på kommuner eller länsstyrelsers hemsidor. Det kan skilja sig åt i landet var det är utfärdat eldningsförbud. SMHI har sen en tid tillbaka gått ut med ”risk för skogsbrand”. Det har även brunnit på sina håll i kommunen under veckan. Bland annat i Odensala.

10-dygnsprognosen från SMHI visar ingen nederbörd över huvudtaget de kommande tio dagarna och temperaturen ligger i de flesta fall över 20 grader varje dag.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.