Lowe Börjesson och Karolina WindefalkFoto: Pressbild

MP:s budgetförslag med fokus på trygghetsskapande åtgärder

Miljöpartiet har lagt fram ett budgetförslag med fokus på sociala investeringar, skolresurser, miljöåtgärder och integration för Sigtuna kommun.

En betydande del av deras förslag riktar sig mot trygghetsskapande åtgärder, inklusive investeringar i skolan för en tryggare och mer kreativ miljö, ökade resurser till Naturskolan, samt särskilda åtgärder för att främja barns psykiska hälsa i skolan.

Sigtuna kommun planeras att rustas för framtiden med en ansvarsfull budget, där barn inte förväntas bära bördan av ekonomiska kriser. Miljöpartiet prioriterar också integration genom satsningar för att underlätta övergången från utbildning till arbetslivet, inklusive en tjänst som fungerar som länk mellan vuxenutbildningen och näringslivet.

I deras planer finns även åtgärder för att skapa en grön och säker stadsmiljö, inklusive klimatanpassning, skydd mot extrema temperaturer för äldreboenden och förskolor, samt bevarande av stadsnära natur och grönområden. Partiet föreslår också att skapa möjligheter för invånarna att odla grönsaker och satsar på hållbara resor genom att utreda möjligheten till en cykelväg och en sydlig uppgång från Märsta station.

En av Miljöpartiets framträdande satsningar är Klimatfärdplanen, som syftar till att minska utsläppen från Bristaverket och därmed skapa en tryggare och mer hållbar framtid för invånare, företag och samhällsekonomi i Sigtuna kommun.

Det står sedan tidigare klart att kommunledningens budgetförslag återremitteras till sammanträdet 14 december

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.