Karolina Windefalk (MP) uppger att styrelsen i partiet har förtroende för S. Med på bilden även Dan Rosenholm vars liberalerna redan lämnat koalitionen. Foto: Daniel Iskander
(MP) stannar i samarbete med (S)
Moderaterna bjuder in Miljöpartiet till samtal om ny kommunledning men vad märsta.nu erfar har man redan fattat beslut om att man har förtroende för Socialdemokraterna.
märsta.nu har tagit del av ett internt mail från Miljöpartiet där det framfår att man träffat Socialdemokraterna för att höra deras version. – Vi har naturligtvis träffat S för att höra deras version och kan konstatera att UG har vinklat reportaget så att det ser illa ut, skriver Karolina Windefalk i mailet som gick ut till medlemmarna.
Mailet går också emot det pressmeddelande som Miljöpartiet skickade ut på torsdag kväll om att man ska ha ett medlemsmöte om saken 9:e maj. Karolina Windefalk skriver att styrelsen för MP i Sigtuna kan fortsätta samarbeta med S, givet att baracken rivs och ingen illegal spelverksamhet sanktioneras, att pizzerian försvinner samt att vi kan försäkra oss att inga osunda relationer finns mellan majoritetens partier och olika entreprenörer/föreningar eller dyligt.
Sent på onsdagen meddelade Moderaterna att man bjuder in Miljöpartiet till samtal om en ny kommunledning.
Fotnot: märsta.nu har sökt Karolina Windefalk för en kommentar
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.