Birgitta Pettersson och Olov Holst med FRG:s representant Anthony Ruoro vid SagaskolanFoto: Insändarbild
Mottagandet av ukrainaflyktingarna går bra
Sigtuna kommuns mottagande av flyktingar från Ukraina uppges gå bra: - Det var två saker som slog mig vid besöket. Dels hur engagerat och professionellt kommunens tjänstemän tagit sig an den svåra uppgiften. Men framför allt ska Frivilliga Resursgruppen (FRG) hyllas i detta arbete. De jobbar ideellt, dygnet runt och visar inte bara på flexibilitet och stort yrkeskunnande genom att med kort framförhållning lösa en så svår uppgift, utan också på en stor och äkta medkänsla med flyktingarna. Det är jag övertygad om spelar stor roll för att skapa trygghet och ett varmt välkomnande, säger kommunstyrelsen ordförande Olov Holst (M)
I helgen togs 83 flyktingar emot från Ukraina. De har kvarterats in i Sagaskolan. De flesta kom med buss via Malmö på anvisning av Migrationsverket. Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande, och Birgitta Pettersson, kommundirektör, besökte Sagaskolan i måndags. De visades runt av FRG, Frivilliga resursgruppen, som varit med och organiserat mottagandet. – Det känns väldigt bra att Sigtuna kommun står först i ledet för att hjälpa människorna som flyr krigets fasor och dessutom gör ett fantastiskt jobb genom att skapa en känsla av trygghet, omtanke och omhändertagande. Jag är stolt över våra medarbetare och stolt över att ha FRG:s fantastiska frivilliga i vår kommun, säger Olov Holst i ett uttalande.
Holst berättar att flyktingarna verkar vara relativt lugna trots att de flytt från svåra förhållanden. Han hade förväntat sig en större oro. Holst har även samtal med flera av ukrainarna. Mottagandet i kommunen går vidare, barn har även börjat i skolor runt om i kommunen.
Nyheter Sigtuna kommun har under de senaste åren varit på stark tillväxtspår, och enligt färsk statistik från Statistiska centralbyrån (SCB) har befolkningen ökat betydligt. Vid årsskiftet 2023 hade kommunen nått en befolkning på 51 876 invånare, en ökning med imponerande 20 procent under den senaste tioårsperioden.
Blåljus En dramatisk händelse utspelade sig idag på Terminal 5 på när en man greps vid säkerhetskontrollen med ett vapen och en kniv i sitt handbagage.
Nyheter Från och med den 10 december 2023 kommer SJ att implementera en spännande ny tidtabell som kommer att påverka resenärer över hela landet. En av de mest efterlängtade förändringarna är återinförandet av direkttåg mellan Stockholm och Uppsala, som lovar att minska restiden mellan de två städerna avsevärt.
Ung & Student Ett flertal entreprenörer bjöds in till Kulturum för att inspirera åk9-elever inför framtidens yrkes- och gymnasieval. 600 entusiastiska elever intog Kulturum för att ta del av alla inspirerande tal.
Politik 70 politiker från Mälardalsrådets infrastruktursamarbete kommer att samlas på Clarion Hotel Arlanda Airport för att diskutera och fatta beslut om framtiden för transportnätverket i Stockholm-Mälarregionen. Målet är att förbättra regionens internationella tillgänglighet och öka konkurrenskraften.
Nyheter I en inspirerande sammanslagning av engagemang och kreativitet samlades Sigtuna kommuns fältassistenter Pelle, Camilla, Roger och Carina tillsammans med välkända artister och en passionerad föreläsare i Råbergshallen förra lördagen. Syftet med evenemanget var att sprida medvetenhet om psykisk hälsa och samla in medel till förmån för Suicide Zero.
Nyheter Arlanda har länge varit föremål för resenärers ilska över de hutlösa matpriserna som erbjuds vid terminalerna. Nu, som ett svar på dessa klagomål, tar Swedavia ett steg mot att sätta stopp för de tokdyra måltiderna.
Blåljus Under natten till söndag inträffade en allvarlig misshandel på en buss mellan Märsta och Sigtuna där fem okända gärningspersoner är nu misstänkta för brottet. Polisen utreder händelsen som grov misshandel.
Blåljus Under de tidiga morgontimmarna på utspelade sig en händelse på Terminal 5 vid en av Sveriges mest trafikerade flygplatser, där en man greps av polisen efter att ha misstänkts för våldsamt motstånd mot tjänstemän. Händelsen ägde rum i avgångshallen på terminalen och ledde till ett pådrag av polis och säkerhetsvakter.
Blåljus På fredagen rapporterades en dramatisk händelse där en man sprang genom en lägenhet i Valsta. Polisen larmades snabbt till platsen efter att mannen klättrat upp på en balkong till en lägenhet på Frejgatan, krossat ett fönster, gått in och sedan tagit sig ut på andra sidan av lägenheten.
Nyheter Arbetet med att utöka antalet parkeringsplatser vid Forum, beläget i korsningen Ringvägen/Stockholmsvägen i Märsta, har nu påbörjats. Detta efterlängtade projekt är en välkommen nyhet för anställda och besökare i området.