Birgitta Pettersson och Olov Holst med FRG:s representant Anthony Ruoro vid SagaskolanFoto: Insändarbild

Mottagandet av ukrainaflyktingarna går bra

Sigtuna kommuns mottagande av flyktingar från Ukraina uppges gå bra: - Det var två saker som slog mig vid besöket. Dels hur engagerat och professionellt kommunens tjänstemän tagit sig an den svåra uppgiften. Men framför allt ska Frivilliga Resursgruppen (FRG) hyllas i detta arbete. De jobbar ideellt, dygnet runt och visar inte bara på flexibilitet och stort yrkeskunnande genom att med kort framförhållning lösa en så svår uppgift, utan också på en stor och äkta medkänsla med flyktingarna. Det är jag övertygad om spelar stor roll för att skapa trygghet och ett varmt välkomnande, säger kommunstyrelsen ordförande Olov Holst (M)

I helgen togs 83 flyktingar emot från Ukraina. De har kvarterats in i Sagaskolan. De flesta kom med buss via Malmö på anvisning av Migrationsverket. Olov Holst (M), kommunstyrelsens ordförande, och Birgitta Pettersson, kommundirektör, besökte Sagaskolan i måndags. De visades runt av FRG, Frivilliga resursgruppen, som varit med och organiserat mottagandet.
– Det känns väldigt bra att Sigtuna kommun står först i ledet för att hjälpa människorna som flyr krigets fasor och dessutom gör ett fantastiskt jobb genom att skapa en känsla av trygghet, omtanke och omhändertagande. Jag är stolt över våra medarbetare och stolt över att ha FRG:s fantastiska frivilliga i vår kommun, säger Olov Holst i ett uttalande.

Holst berättar att flyktingarna verkar vara relativt lugna trots att de flytt från svåra förhållanden. Han hade förväntat sig en större oro. Holst har även samtal med flera av ukrainarna. Mottagandet i kommunen går vidare, barn har även börjat i skolor runt om i kommunen.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening