Foto: Jamshid Jamshidi

Molotovcocktail kastades mot kommunhuset

En molotovcocktail kastades mot kommunhuset vid midnatt men branden tog aldrig fart.

Strax efter midnatt kastades en molotovcocktail mot kommunhusets entré rapporterar Aftonbladet. Flaskan kom aldrig in i själva kommunhuset men en mindre brand uppstod på utsidan enligt tidningen. Branden kunde dock släckas snabbt innan den spred sig. En anmälan om försök till mordbrand upprättades.
– Vi ser väldigt allvarligt på det här, så vi har många polisbilar ute. Det hade kunnat sluta illa, säger Tomas Ibstedt, vakthavande befäl vid polisen i Stockholm, till Aftonbladet.

Utöver det stora pådraget av polisbilar skickas helikopter upp som deltog i sökandet. Det är oklart om någon gripits. SVT rapporterar att en teknisk undersökning ska genomföras morgonen. Man tror sig också veta motivet till attacken men det är inget som polisen vill uttala sig om.

Polisen meddelar att man säkrat spår och bevis redan under natten men att kriminaltekniker även ska undersöka under förmiddagen. Ingen är i nuläget frihetsberövad.

 

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.