Foto: Socialdemokraterna

Moderaternas bostadspolitik är inte ansvarsfull

Att kalla Moderaternas bostadspolitik för ansvarsfull och rättvis ligger långt ifrån sanningen.

De håller i stället på att köra Sigtunahem i botten. Man valde att bygga Stationshusen utan investeringsstöd, vilket har lett till att hyreslägenheterna där blivit onödigt dyra. Moderaterna slösar med bostadsbolagets pengar genom att bygga prestigeprojekt som detta, i stället för att faktiskt fokusera på kommuninvånarnas behov: att ha någonstans att bo.

Varför gör då Moderaterna så här? Jo, deras mardröm är att bygga fler hyresrätter som människor faktiskt har råd att bo i. Därför arbetar man nu systematiskt för att sälja ut den gemensamma allmännyttan och bygga dyra hyresrätter som färre har råd med. Man verkar leva i övertygelsen om att hyresrätter i sig innebär problem. Detta framgår tydligt i Moderaternas insändare när de skriver: ”När vi bildar familj bor vi inte sällan i en bostadsrättslägenhet, villa eller radhus.” Moderaterna verkar inte vara medvetna om att det finns många familjer i vår kommun som vill bo i hyresrätter.

Vi går inte till val på skattehöjningar eller vinstförbud för Sigtunahem. Det kommunala bostadsbolaget ska givetvis bedrivas på affärsmässiga grunder. Det vi motsätter oss är att det kommunala bostadsbolaget används som en kassako. Man tar pengar från Sigtunahem och för över dem till kommunen. Moderaterna påstår att vi vill att kommunens skattebetalare ska stå för Sigtunahems hyresgästers kostnader. Det är naturligtvis inte sant.

Det som däremot är sant är att Moderaterna anser att Sigtunahems hyresgäster ska vara med och finansiera kommunens utgifter. Sigtunahems utdelning, som vi är emot, sju miljoner kronor per år går nämligen direkt tillbaka till kommunen. Det finns alltså en risk för att din hyra går till att betala kommunens höga konsultkostnader.

Vi socialdemokrater vill att Sigtunahem ska användas till det som var tanken från början, att bygga och förvalta bra hyresrätter som människor i vår kommun har råd att bo i.

  • Marie Axelsson (S), oppositionsråd
  • Ronnie Lundin (S), ledamot i Sigtunahems styrelse
valet2026

Sigtuna behöver moderat bostadspolitik

Insändare I september är det val. Det är viktigt att den moderatledda kommunledningen i Sigtuna får fortsatt förtroende och kan bedriva sin ansvarsfulla och rättvisa bostadspolitik även de kommande åren. Alternativet skulle vara både dyrt och orättvist.

Stoppa hyreshöjningarna

Insändare I Sigtuna kommun bor tusentals människor i hyresrätter: barnfamiljer, unga som försöker flytta hemifrån, ensamstående och äldre med små pensioner. För dem är bostaden inte en investering det är en nödvändighet. Ändå fortsätter hyrorna i SigtunaHem att stiga år efter år.

internationella kvinnodagen

Ensamstående mammor är hjältar alla dagar

Insändare Idag på internationella kvinnodagen vill vi särskilt uppmärksamma ensamstående mammors situation och kämparanda. I Sverige växer nästan vart femte barn upp i en familj med en ensamstående förälder. Det innebär att 400 000 barn lever i sådana hushåll och 300 000 av dem lever med sin mamma, som ensam tar ansvar för både omsorg och ekonomi.

Kortare arbetstid är en jämställdhetsreform

Insändare Sedan Tidöregeringen tillträdde har klyftorna mellan män och kvinnor ökat. Löneskillnaderna är större, och många ensamstående mammor har allt svårare att klara sin ekonomi. Kvinnors ohälsa ökar snabbare än mäns och föräldraledigheten tas fortfarande inte ut jämlikt. Det är tydligt att dagens arbetsliv inte är utformat för ett jämställt samhälle.

Nolltolerans mot mäns våld mot kvinnor

Insändare Varje kvinna har rätt till trygghet och frihet. Ändå lever alltför många kvinnor i Sverige med rädsla i vardagen. De fruktansvärda kvinnomord som inträffat i landet är en brutal påminnelse om ett av vårt samhälles allvarligaste misslyckanden: mäns våld mot kvinnor.

repliken: Jag väljer skrattet

Insändare Det är märkligt hur vissa alltid måste kritisera oavsett om det är något som de egentligen tycker är ganska bra. Som nu senast när Valsta Steninge Stadsdelsförening kommenterar kommunens skylt i Valstabacken.

Bostadspolitiken i kommunen havererar

Insändare Moderatstyret föreslår nu återigen kommunfullmäktige att godkänna att 64 hyreslägenheter i SigtunaHems bestånd i Sigtuna stad ska säljas och ombildas till bostadsrätter. Detta är fortsättningen på haveriet för bostadspolitiken i kommunen.

Var tredje Sigtunabo saknar egen försörjning

Insändare Sigtuna står inför en dubbel utmaning: samtidigt som arbetsgivare har svårt att hitta rätt kompetens lever mer än var tredje person i arbetsför ålder inte på egen försörjning. Det påverkar sammanhållning, trygghet och tillväxt negativt. När färre arbetar och betalar skatt minskar resurserna till välfärden, och långvarig arbetslöshet drabbar både individ och samhällsekonomi.

Tonårsutvisningarna måste stoppas nu

Insändare I Sverige utvisas just nu unga människor som vuxit upp här, som talar svenska, som går i skolan, jobbar extra och har hela sin familj i landet. Medan resten av familjen får stanna får dessa ungdomar beskedet att de måste lämna Sverige efter sin 18-årsdag istället för att ta studenten.

De äldre-äldre måste få bo kvar i kommunen

Insändare Från 2024 införde den borgerliga majoriteten i Sigtuna kommun ett system, där äldre kommuninvånare som behöver flytta till ett särskilt boende för äldre (säbo) visserligen erbjuds lägenhet i de fyra kommunala boendena Ärlinghem, Arhem, Ymer och Hemskogen, men också i 13 kontrakterade, privatdrivna säbon. Av dessa 13 finns 12 i andra kommuner och de ska ligga inom 3,5 mils avstånd från Märsta station.

Ayla är en av oss!

Insändare Jag skriver det här inte bara som politiker men också som en medmänniska och som kommuninvånare. För Ayla är inte ett ärendenummer. Hon är en ung kvinna som vuxit upp här, gått i våra skolor och tagit studenten precis som så många andra av våra barn.

valet2026

Framåt 2026 för Sigtuna kommun

Insändare När klockan slår tolv inatt går vi in i valåret 2026 och lämnar officiellt 2025 bakom oss. Ett år då mycket i vår omvärld blivit både kallare och osäkrare. Det låter dystert, jag vet. Men nu när vi går in i ett nytt år har vi möjlighet att vända utvecklingen.