Mattias Askerson (M)Foto: Sigtuna Kommun/Rosie Alm

Moderaterna vill se polisstation i Märsta

Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) vill jobba för en polisstation i Märsta.

Moderaterna i Sigtuna, med Mattias Askerson i spetsen, vill att en polisstation åter öppnar i Märsta.

Bakgrunden är att polisens arbete mot gängkriminalitet börjar ge resultat. Samtidigt menar partiet att det behövs fler lokala insatser för att stärka tryggheten.

Förslaget handlar om att öka polisens närvaro i kommunen, få ut fler synliga poliser och stärka det förebyggande arbetet tillsammans med kommunen.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.