Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Moderaterna vill införa tiggeriförbud

Ledande moderater går till val på att införa ett nationellt tiggeriförbud: daniel iskandar: - Vi ska inte ha tiggare på Sveriges gator, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

Riksdagsledamoten Tomas Tobé och stockholms oppositionsborgarråd Anna König Jerlmyr vill att ett nationellt tiggeriförbud införs. Duon skriver en debattartikel om saken i Svenska Dagbladet.
– Vi anser att ansvaret för tiggarnas utsatta situation främst vilar på deras hemländer. Den fria rörligheten inom EU var aldrig tänkt att fungera som ett sätt för enskilda medlemsstater att överlåta hanteringen av sina sociala problem åt andra. För att den fria rörligheten ska fungera som det var tänkt måste tiggeriet stoppas, står det i debattartikeln.

Märstabo drev det till (S)-kongress
En av få socialdemokrater som drivit frågan på lokal nivå är David Lundqvist, han tog upp ärendet till den socialdemokratiska kongressen men fick avslag. Socialdemokraterna i Eskilstuna har dock drivit igenom en lokal föreskrift om att det ska krävas tillstånd att tigga.

Tunga namn bakom förslaget
Utspelet från Moderaterna kommer från två av deras främsta namn inom partiet. Tomas Tobé som är rättspolitisk talesperson och Anna König Jerlemyr som verkar i landets största kommun.
– Ett oreglerat tiggeri på Stockholms gator och torg kommer med ett pris. Fattiga människor låses fast i fattigdom och riskerar att utnyttjas av kriminella, konstaterar dem i debattartikeln.

Holst välkomnar
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) står bakom sina partikollegor:
– Vi ska inte ha tiggare på Sveriges gator. Vi hade aldrig accepterat det om det var tusentals svenskar som satt och tiggde.

Holst säger vidare att ökad trygghet för kommuninvånarna är ett av Moderaternas huvudmål och tiggeriet skapar otrygghet för många. Tiggeriet hjälper inte heller ur fattigdom enligt Holst:
– Tvärtom låser det fast människor i ett utanförskap där vi vet att det förekommer organiserad brottslighet, prostitution och ett systematiskt utnyttjande av utsatta människor. Vi behöver därför ett lokalt tiggeriförbud, men det lokala förbudet går inte att genomföra utan att det finns ett nationellt förbud.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening