GymnasievaletFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
HögstadietFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
Totalt samtliga skolformerFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Moderaterna störst i skolvalet

Skolval genomfördes i Sigtuna kommun där drygt 1800 elever lade sin röst på något av partierna.

Drygt 1850 elever röstade i skolvalet i kommunen. Av dessa var 688 elever i åk 7-9 och resterande på gymnasienivå. På högstadiet blev Sverigedemokraterna klart största parti med 24,5 procent av rösterna följt av Socialdemokraterna med 22,07. Moderaterna blev tredje parti med 17,69 procent.

På gymnasiet var Moderaterna största parti med 31,6 procent följt av Sverigedemokraterna med 26,5. Socialdemokraterna fck 17,45 procent av rösterna.

Totalt sett av de 1634 giltiga rösterna var Moderaterna störst med 31,95 följt av SD med 24 procent och Socialdemokraterna 16 procent. Skolorna som deltog var Arlandagymnasiet, SSHL, Ekillaskolan, Centralskolan, Praktiska Märsta, S:t Olof och Grundsärskolan.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.