GymnasievaletFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
HögstadietFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor
Totalt samtliga skolformerFoto: Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällesfrågor

Moderaterna störst i skolvalet

Skolval genomfördes i Sigtuna kommun där drygt 1800 elever lade sin röst på något av partierna.

Drygt 1850 elever röstade i skolvalet i kommunen. Av dessa var 688 elever i åk 7-9 och resterande på gymnasienivå. På högstadiet blev Sverigedemokraterna klart största parti med 24,5 procent av rösterna följt av Socialdemokraterna med 22,07. Moderaterna blev tredje parti med 17,69 procent.

På gymnasiet var Moderaterna största parti med 31,6 procent följt av Sverigedemokraterna med 26,5. Socialdemokraterna fck 17,45 procent av rösterna.

Totalt sett av de 1634 giltiga rösterna var Moderaterna störst med 31,95 följt av SD med 24 procent och Socialdemokraterna 16 procent. Skolorna som deltog var Arlandagymnasiet, SSHL, Ekillaskolan, Centralskolan, Praktiska Märsta, S:t Olof och Grundsärskolan.

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening