Moderaterna i Sigtuna kommuns delegation på länsstämman.Foto: Moderaterna i Sigtuna kommun/Facebook
Moderaterna stödjer slöjförbud i skolan
Moderaterna i Sigtuna kommun ställde sig på lördagen bakom en motion på Moderaterna i Stockholms läns länsstämma om slöjförbud i skolan: - Frågan är viktig ur såväl ett jämställdhetsperspektiv som ur ett integrationsperspektiv, säger Olov Holst (M), Kommunstyrelsens ordförande och numera även styrelseledamot för Moderaterna i Stockholms län.
Moderaterna i Stockholms län beslutade om ett utökat maskeringsförbud på sin länsstämma, i motionen ingick även att barn i skolan inte ska få bära slöja. Moderaterna i Sigtuna kommun ställde sig bakom motionen: – Frågan är viktig ur såväl ett jämställdhetsperspektiv som ur ett integrationsperspektiv. Dessutom finns det direkta kopplingar till hedersförtryck som är mer utbrett i vår kommun än vad många tror. Förslaget bygger på förbud i förskola och skola. När barnet/ungdomen är gammalt nog att fatta egna beslut bör det vara upp till var och en om man vill bära slöja eller inte, uppger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M)
Motionen ska nu tas upp på partistämman i höst, om den går igenom kommer Moderaterna att driva igenom den i sin politik i Riksdag.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.