Foto: Skärmdump/Twitter

Moderaterna: Slarviga byggen orsak till kaoset i Råbergsskolan

Kaoset med flytt av eleverna från Råbergsksolan till Kulturskolan i Märsta är direkt kopplad till byggslarv menar Moderaterna i ett pressmeddelande.

Råbergsskolans nya del som byggdes 2005 är orsaken till emission av mattlim som tvingar 250 elever att gå i skola i Märsta veckorna 2-17 2017. En direkt koppling menar Moderaterna finns i en dålig upphandling för över tio år sedan:
– Tyvärr ser vi nu effekten av den politik som förts av socialdemokratiska kommunledningar under lång tid. Högsta prioritet har varit att på kort tid bygga så många bostäder som möjligt, vilket skapat ett enormt tryck på byggnation av kommunal service som förskolor och skolor. Tidspress har lett till dåliga upphandlingar och slarvigt genomförda byggnationer vilket Råbergsskolan är ett tydligt bevis på. Risken är stor att vi kommer få se fler liknande exempel på detta framöver, säger Johan Henriksson (M), 2:e vice ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Moderaterna var dock överens med kommunledningen om beslutet att flytta eleverna från Råbergsskolan till Kulturskolan.
– Det kommer bli en stökig vinter och vår, men att låta elever och lärare fortsätta exponeras för giftutsläppen är naturligtvis inget alternativ. Utifrån den information vi fått från förvaltningsledningen och den politiska majoriteten med Liberalerna i spetsen, såg vi inget annat rimligt alternativ och ställde oss därför bakom beslutet när det togs i nämnden.

Sista ordet verkar inte vara sagt, Peter Naglitsch som ligger bakom en namninsamling på nätet för att stoppa flytten har fått till ett möte med Pernilla Bergqvist (L), ordförande i nämnden. Han uppmanar alla engagerade att göra honom sällskap till mötet. 500 ska redan ha signat för att stoppa flytten.

mord i växjö

Rättegången avslutad mot 16-åring från Märsta

Nyheter Rättegången mot en 16-årig pojke från Märsta, som åtalats för mord i Växjö, är nu avslutad. Målet gäller en dödsskjutning den 16 december 2024 i stadsdelen Teleborg, Växjö. Även en 16-årig flicka från Jönköping står åtalad i samma mål.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Politik Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

midsommar

Så blir midsommarvädret

Notiser Midsommarafton ser ut att bjuda på ett väder som passar utmärkt för traditionellt firande i Sigtuna kommun.

Stor risk för gräsbrand i kommunen

Notiser Under torsdagen den 19 juni är risken för gräs- och skogsbrand stor i Sigtuna kommun, enligt en varning från SMHI. I delar av Stockholms län bedöms risken lokalt som mycket stor.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening