Mattias AskersonFoto: Sigtuna kommun

Moderaterna: Oense om skolfrågor

Moderaterna bemöter under tisdagskvällen Liberalerna och Centerpartiets besked om att lämna kommunledningen. Enligt Moderaterna är det skolfrågor som är orsaken till en konflikt mellan Moderaterna och Liberalerna.

Mattias Askerson (M) uttrycker att han och hans parti, Moderaterna, alltid har agerat med kommuninvånarnas bästa i åtanke. De förnekar beskrivningen av konflikter som påstås röra kommunstyrelsens ordförande.

Enligt Askerson är grunden för avhoppen i kommunen en konflikt som uppstått kring bristande ansvar gällande den eskalerande otryggheten i kommunens skolor. Det verkar som om detta problem inte har hanterats korrekt av barn- och ungdomsnämndens ordförande.

Moderaterna beklagar att Liberalerna (L) och Centerpartiet (C) har valt att lämna samarbetet omedelbart utan att göra ärliga försök att lösa konflikten. Trots detta hade Moderaterna gärna fortsatt samarbetet, men de kan inte blunda för de akuta problemen i flera av kommunens skolor.

Mattias Askerson och Moderaterna har som ambition att tillsammans med Kristdemokraterna (KD) och Samling för Sigtuna (SfS) fortsätta att ta ansvar och leda kommunen i den riktning som de fick väljarnas förtroende för.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening