Olov Holst (M)Foto: Pressbild

Moderater kritiska mot nytt skatteutjämningssystem: ”Belönar misslyckanden och hämmar tillväxt”

Moderatpolitiker i hela länet skriver i en debattartikel Aftonbladet om det nya skatteutjämningssystemet som ska införas

Ett nytt förslag till skatteutjämningssystem har mött stark kritik från 26 moderata politiker i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommuns kommunstyrelseordförande Olov Holst. Förslaget, som presenterades den 2 juli, anses motverka tillväxt och skapa orättvisor mellan kommunerna.

Politikerna menar att det nya systemet inte främjar tillväxt eller förhindrar skattehöjningar, trots att dessa var huvudmålen för utredningen. Istället anser de att systemet riskerar att långsiktigt skada landets utveckling genom att belöna ineffektivitet och misslyckanden.

Stockholmsområdet identifieras som den stora förloraren i det nya systemet. 25 av länets 26 kommuner, samt Region Stockholm, skulle enligt förslaget få ökade kostnader. Totalt skulle Stockholms läns kommuner betala ytterligare 4,6 miljarder kronor, vilket motsvarar betydande ekonomiska bördor för invånarna.

Moderaterna kritiserar också att systemet inte tar hänsyn till de högre levnadskostnaderna i Stockholm och menar att det skapar splittring mellan kommunerna snarare än samarbete. De efterlyser en reform som belönar ansvar och främjar tillväxt, och som tar hänsyn till olika regioners specifika behov och levnadskostnader.

Politikerna uppmanar staten att ta sitt ansvar och skapa rättvisa förutsättningar för alla kommuner, och menar att ytterligare omfördelning bör ske på statens bekostnad snarare än att straffa framgångsrika kommuner. Endast genom ett rättvist och hållbart system kan en rättvis och välmående framtid för hela Sverige säkerställas, avslutar de.

Här kan du ta del av debattartikeln i sin helhet

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.