Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Mobbad pojke skickades hem – mobbaren fick stanna

En pojke på en lågstadieskola i kommunen retades och mobbades av en annan pojke. Då beslutade skolan att skicka hem den mobbade pojken - och låta mobbaren stanna kvar i skolan, enligt en anmälan till Skolinspektionen.

Enligt en anmälan som gjorts till Skolinspektionen får pojken inte det stöd han behöver ha för hans problematik och att skolan inte tar hänsyn till hans svårigheter.

Retades och skickades hem
Det var en skoldag i början av februari som pojken blev retad och mobbad av en jämnårig pojke. Efter händelsen ringde skolpersonalen hem till den retade pojkens mamma och bad henne hämta honom från skolan. Senare samma dagen kontaktades mamman av klassföreståndaren som berättade att rektorn beslutat att pojken inte får komma tillbaka till skolan utan att en vårdnadshavare är med under skoldagarna. Detta på grund av man inte ville hantera pojkens kända problematik. Vårdnadshavaren skriver i anmälan att pojken blev väldigt ledsen när han fick veta att mobbaren inte skulle få några konsekvenser. Skolinspektionen har nu beslutat att lämna över uppgifterna i anmälan till kommunen, som ett klagomål.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.