Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: MMS-BILD
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Mjölkbil krockade i Rosersberg

En mjölkbil krockade på E4S vid Rosersberg vid 7.30-tiden och trafiken förbi platsen leds om via Trafikplats Rosersberg tills: - Det är en lastbil som kört in i räcket som avdelar vägen och avfarten. I olyckan tappar han ut hela lasten över vägbanan, säger Dan Grip, befäl vid kommunikationscentralen i Stockholm, till Aftonbladet

En stor insats arbetar vid olycksplatsen och stora delar av vägbanan innehåller glas, metall och mjölk. Hytten på lastbilen ska ha krossats. Det har uppstått en del köer men polisen försöker dirigera om trafikanterna upp på av- och påfarten för att undvika olyckan. Urlastning av mjölk pågår från lastbilen och lastbilen behöver bärgas. Prognosen var från början till ca 10.30 men än vid 13 var det inte uppröjt. Chauffören ska ha klarat sig utan skador enligt Aftonbladet.

Artikeln uppdateras.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.