Två personer misstänkta för mord och mordförsök greps på Arlanda.Foto: Jamshid JamshidiDe försökte lämna landet via Arlanda men kunde gripas av polis.Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Misstänkta mördare greps på Arlanda
En man och en kvinna greps på Arlanda under eftermiddagen misstänkta för mord och mordförsök: – De skulle lämna landet, säger Lisa Sannervik på polisen i Uppsala län till Aftonbladet.
Under tisdagen greps två personer, en 41-årig kvinna och en 18-årig man, misstänkta för mord och mordförsök på Arlanda flygplats, vilket Expressen var först med att rapportera om.
Mordet i sommarstugan Det var kvällen den 3 august som en 63-årig kvinna larmade 112 och bad polis komma till hennes och makens sommarstuga i Arboga. När polis och ambulans anlände till sommarhuset fann man kvinnan svårt skadad, bredvid sin 68-årige make som låg mördad. Kvinnan anhölls först på sannolika skäl misstänkt för mordet, men vid förhör med kvinnan avskrevs misstankarna och utredningen gällande mord ändrades snabbt till mord och mordförsök.
Försökte fly via Arlanda I dryg två veckor har man sökt efter personen som utfört mordet och det brutala överfallet. På tisdagseftermiddagen försökte 41-åringen och 18-åringen fly landet via Arlanda men fastnade i passkontrollen. Båda personerna ska ha varit anhållna i sin utevaro under längre tid men kunde gripnas odramatiskt i avgångshallen på Arlanda. – De ska nu förhöras, säger Lisa Sannervik på polisen i Uppsala län till Aftonbladet.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.