Misstänkta för grov våldtäkt släpptes i väntan på dom
9:e maj var den sista förhandlingsdagen för rättegången gällande grov våldtäkt på Lyckostigen i vintras. De tre misstänkta har dock släppts ur häktet: - Det tyder på att åtalet kommer att ogillas, säger kammaråklagare Ann-Marie Green till märsta.nu
Tre personer greps och häktades i februari misstänkta för grov våldtäkt. Åtalet kom i april och den sista rättegångsdagen avslutades 9:e maj. Där beslutades det om att de misstänkta ska försättas på fri fot. De satt sedan kvar till 18:e maj. Åklagaren Ann-Marie Green yrkade på 4,5-5 års fängelse för de misstänkta samt att de kvarstår i häkte tills dess att domen faller. – Det tyder på att åtalet ogillas. Men jag vill inte kommentera detta mer innan jag läst domen, säger hon till märsta.nu
Domen blir offentlig 31:a maj klockan 11.00. Tre märstabor var misstänkta för brottet och har suttit i häktet sedan gripandet.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.