Foto: Insändarbild

Misstänkta för granatattack i Spånga

De tre männen som greps i onsdags på Stationsgatan men släpptes i helgen misstänks ligga bakom att en granat kastades in i en frisersalong i Spånga i somras.

SVT Uppsala rapporterar om att de tre män som greps i Märsta i onsdags är misstänkta för att ha kastat in en handgranat i en frisersalong i Spånga 7:e juli. Männen släpptes i helgen men misstankarna kvarstår.
– Vi har hållit förhör och efter förhören har jag beslutat att försätta dem på fri fot. De är alltjämt misstänkta för brottet. Den utredning som nu kvarstår kan de på fri fot inte påverka. Det är främst tekniska undersökningar som vi väntar svar på, säger Fredrik Karlsson, vice chefsåklagare Västerorts åklagarkammare, till SVT Uppsala.

Samtliga misstänkta är mellan 18-25 år gamla. Vilket motiv man hade till granatattcken vill åklagaren inte berätta. Männen är inte dömda för grov brottslighet innan:
– Utredningen fortsätter. Jag bedömer inte att de tre som varit frihetsberövade, efter att de hörts i ärendet, kan påverka utredningen. I övrigt råder förundersökningssekretess under tiden som utredningen pågår. De tre är fortfarande misstänkta för brottet, säger Fredrik Karlsson vid Västerorts åklagarkammare till märsta.nu

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.