Foto: Pressbild

Misstänkta för lördagens våldsdåd har anhållits

Två män anhölls under lördagen misstänkta för separata våldsdåd i Märsta.

I det ena fallet larmades polis och ambulans under natten till en adress där en person anträffades allvarligt skadad. En man greps misstänkt för försök till mord, alternativt dråp. Den misstänkta brottsplatsen spärrades av för teknisk undersökning, och mannen anhölls senare av åklagare.

I den andra händelsen greps en man misstänkt för att ha misshandlat en kvinna som fördes till sjukhus med ambulans. Brottet rubricerades som grov misshandel, och även denne man anhölls efter beslut av åklagare. Enligt polisen var den misstänkte och kvinnan bekanta med varandra.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.