Efter en misstänkt våldtäkt på hotell på Arlanda har polisen spärrat av rummet och man säker nu efter gärningsmän rapporterar Aftonbladet: - Det ska röra sig om två unga kvinnor som utsatts. Vi har en misstänkt men ingen gripen i nuläget, säger Ida Abrahamsson, förundersökningsledare vid polisen, till tidningen.
Polisen misstänker att två unga kvinnor våldtagits på ett hotellrum på Arlanda rapporterar Aftonbladet. Ett rum spärrades av under natten mot söndag i väntan på teknisk undersökning. Det finns enligt förundersökningsledaren Ida Abrahamsson misstänkta men ingen frihetsberövad. Abrahamsson har inga uppgifter om gärningsman och offer känner varandra.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.