Polis på Tingvallavägen med anledning av den misstänkta våldtäkten.Foto: Jamshid Jamshidi
Misstänkt våldtäkt i Märsta
Polis har startat en utredning gällande våldtäkt på en adress i Märsta: - Det kom in som olaga hot först men det utreds nu som våldtäkt, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral till märsta.nu
Det var vid 15-tiden som förbipasserande noterade ett flertal polisbilar utanför ett flerbostadshus i Märsta. Polis uppger för märsta.nu att en kvinna sagt att hon hotats, efter förhör har det nu inletts en förundersökning gällande våldtäkt. – Det har utförts en reell och personell husrannsakan men ingen är gripen, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.
Det finns en person utpekad som misstänkt men polisen har ännu inte fått tag i denne. Förundersökningen pågår men polisen kan inte uttala sig mer om omständigheter, kvinnan har dock förts till sjukhus för kontroll av läkare och dokumentation samt provtagning vilket är rutin vid våldtäkter.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Nyheter En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Nyheter En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Nyheter En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Nyheter Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Nyheter En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.