Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Misstänkt terrorist greps och släpptes

Gränspolisen på Arlanda grep i morse en misstänkt terrorist rapporterar Aftonbladet.

Mannen som är i 35-årsåldern greps i passkontrollen rapporterar Aftonbladet. Han ska vara efterlyst av Ryssland och var på väg ut ur landet. Gripandet skedde kring 7.30-tiden:
– Han var på väg ut ur landet. Han är misstänkt för terroristbaserad brottslighet, säger kammaråklagare Ronnie Jacobsson enligt tidningen.

Det är oklart exakt vad mannen är efterlyst för i Ryssland. Internationella åklagarkammaren hanterar ärendet nu och mannen ska få en offentlig försvarare. Vart han skulle resa vill Ronnie Jacobsson inte uttala sig om. Han är rysk medborgare bland annat men han ska inte ha planerat att begå dåd i Europa. Ett längre förhör kommer att hållas med honom i eftermiddag, vad han gjorde i Sverige eller hur länge han varit här vill åklagaren inte svara på enligt Aftonbladet.

Vid 18-tiden rapporterade riksmedia om att mannen försatts på fri fot efter förhör med åklagare och Säpo. Det ska inte längre finnas misstankar mot honom.

Uppdaterad kl 18.24

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening