Skottlossning mot bostad

Polisen bekräftar att en skottlossning skett mot en bostad i Märsta. En stor insats upprättades i samband med jakten på gärningsperson.

Polisen genomför just nu en insats i Märsta, norr om Stockholm, efter rapporter om skottlossning mot en bostad uppger TV4. Enligt uppgifter misstänks någon ha avlossat skott mot en ytterdörr. Inga personskador har rapporterats, men det fanns personer inne i bostaden vid tillfället.

Larmet kom till polisen vid 14-tiden, och patruller befinner sig på plats för att utreda händelsen. ”Det verkar ha inträffat precis innan vi fick larmet, men vi kommer att undersöka vidare,” säger polisens presstalesperson Carina Skagerlind till TV4.

En omfattande insats pågår i Märsta. Främst vid Pinbacksområdet. Flera uppgiftslämnare vittnar om att polisen stoppat bilar och trängt undan bilar i en pågående jakt efter personer som kan vara inblandade i den misstänkta skottlossningen. På väg 263 i höjd med Pinbacken finns polis med vägspärr samtidigt som helikopter hovrar över området.

En Polisen bekräftar vid 16-tiden att en skottlossning skett mot en bostad i Märsta, där flera personer befann sig hemma, men ingen har skadats. Polisen är på plats med flera patruller och genomför bland annat dörrknackning och insamling av videomaterial för att utreda händelsen och söka efter eventuella gärningspersoner. En förundersökning om försök till mord har inletts.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu