En man som misstänks för branden av Ekillaskolan i höstas fick jobb på en skola i Värmdö kommunFoto: Insändarbild
Misstänkt för skolbrand fick jobb – på skola (!)
En person som misstänks för mordbrand på Ekillaskolan fick jobb på en skola i Värmdö under april: - Min uppfattning är att den här mannen inte ska jobba med barn i närtid, säger Pontus Melander, kammaråklagare vid Uppsala tingsrätt, till Nacka Värmdö Posten.
Tidningen Nacka Värmdö Posten avslöjar att en 32-årig man som är misstänkt för mordbrand i på en skola i Märsta september 2015 (Ekillaskolan) under april fick jobb som elevassistent i Värmdö. Utöver det är han dömd för bedrager, polisanmäld för förskingring och i hans telefon hittades barnporr. Skadorna efter branden i barackerna på Ekillaskolan uppgår till 1,5 miljoner kronor. Han häktades i november men släpptes i januari då man ännu inte kunnat hålla rättegång mot honom.
Trots det späckade brottsregistret fick mannen alltså jobb på en skola. Enligt utdraget från brottsregistret som var mindre än ett år gammalt så fanns det inga allvarliga domar mot honom. Det var efter att en förälder gjort en koll som historiken uppdagades. Värmdö kommun ska nu se över rutinerna kring hur man anställer personal i skolan. – Man kan alltid tillämpa en striktare bedömning, men vi stödjer oss mot gällande lagstiftning. Det är möjligt att man kan se om det finns anledning skärpa kraven, men det är inget vi för någon diskussion om, säger skolchefen Mats Lundström till nvp.se
Politik Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.