Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Misstänkt rattfylleri vid Arlandastad

En person misstänks för rattfylleri sedan polis sent på fredag kväll stoppat en bil i höjd med Arlandastad: - Föraren togs med för kroppsbesiktning, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral.

Det var vid 23-tiden som polispatrullen stoppade och kontrollerade en bil i korsningen väg 263/273 vid Arlandastad. Föraren blåste positivt i alkotestet och medtogs till stationen för kroppsbesiktning. Passageraren hade narkotika på sig och misstänks för ringa narkotikabrott. Denne behövde inte gripas men är delgiven misstanken och identifierad av polis för vidare utredning.
– Det är oklart ännu om föraren är misstänkt för drograttfylleri, säger Sven-Erik Olsson vid Polisens ledningscentral

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.