Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt rattfylleri i Valsta – förare stoppad av polis

Under förmiddagen den 13 augusti stoppade polisen en förare i Valsta som misstänks för rattfylleri.

Händelsen inträffade efter att polisen mottagit ett samtal om ett fordon som körde på fel sida av vägen på länsväg 263. Bilen ska ha varit nära att orsaka en kollision.

Polisen lokaliserade fordonet i Valsta centrum, där föraren omedelbart kontrollerades. Vid kontrollen blåste föraren positivt i polisens sållningsinstrument, vilket indikerade alkoholpåverkan. En anmälan om rattfylleri har upprättats, och ärendet kommer att utredas vidare.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening