Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt pistolhot visade sig vara vattenkrig

Under måndagen larmades polis till ett misstänkt pistolhot. Det visade sig dock vara ett vattenkrig med vattenpistoler.

Vid 13.30-tiden på måndagen larmades polisen till Sigtuna efter uppgifter om att ett ungdomsgäng hotat andra med ett vapenliknande föremål, rapporterar UNT.se Flera personer ska ha varit inblandade i händelsen, som enligt initiala uppgifter till polisen kunde handla om ett möjligt vapenhot.

Polisen ryckte ut till platsen och kunde snabbt konstatera att det rörde sig om ett pågående vattenkrig mellan ungdomar. Föremålet som uppfattats som ett vapen visade sig vara en vattenpistol.

Ingen person kom till skada och ingen brottsmisstanke kvarstår efter händelsen.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.