Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt pistolhot visade sig vara vattenkrig

Under måndagen larmades polis till ett misstänkt pistolhot. Det visade sig dock vara ett vattenkrig med vattenpistoler.

Vid 13.30-tiden på måndagen larmades polisen till Sigtuna efter uppgifter om att ett ungdomsgäng hotat andra med ett vapenliknande föremål, rapporterar UNT.se Flera personer ska ha varit inblandade i händelsen, som enligt initiala uppgifter till polisen kunde handla om ett möjligt vapenhot.

Polisen ryckte ut till platsen och kunde snabbt konstatera att det rörde sig om ett pågående vattenkrig mellan ungdomar. Föremålet som uppfattats som ett vapen visade sig vara en vattenpistol.

Ingen person kom till skada och ingen brottsmisstanke kvarstår efter händelsen.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.