Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Misstänkt mordförsök under natten

Under natten kallades polis till en adress i centrala Märsta med anledning av ett misstänkt mordförsök: - En person hart förts till sjukhus allvarligt skadad, uppger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

Strax före klockan 2 i natt larmades polis till Tingvallavägen med anledning av ett bråk. Bråket ska ha uppstått i en bostad eller i anslutning till bostaden, en person har orsakat skador på en annan med någon form av stickvapen enligt Polisen.
– Det är två som bråkat, en anträffas allvarligt skadad och förs till sjukhus, den andra grips och anhålls under natten, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

Det fanns vittnen i bostaden som ska ha sett händelsen och som polis förhörde, de är dock inte misstänkta för något brott i nuläget enligt Polisen.
– Det är oklart varför det uppstått bråk, men något har initierat det, just nu kan jag inte uttala mig om det, fortsätter Eriksson.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening