Foto: Mattias Nordahl
Foto: Mattias Nordahl

Misstänkt mord vid Arlanda

En person har hittats död i en skog vid Arlanda. Polisen misstänker mord.

En avliden person hittades i ett skogsområde strax sydost om Arlanda och polis utreder mord alternativt dråp eftersom brott inte kan uteslutas. Området är avspärrat. I övrigt är Polisen förtegen kring omständigheterna. Kroppen har ännu inte identifierats uppger Polisen.
– Vi kan inte utesluta mord. Det kan vara svårt att se en naturlig anledning till varför någon ligger avliden i en skog i Sigtuna norr om Stockholm, säger Towe Hägg vid Polisens ledningscentral till Aftonbladet.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening