Misstänkt för olaga hot mot grupp på Arlanda flygplats
En man som uppgav att han hade med sig ett farligt föremål ombord på ett plan fick kliva av och en polisanmälan upprättades.
Enligt polisen inträffade en händelse på Arlanda flygplats där en man identifierades som misstänkt för olaga hot mot grupp vid 14.20-tiden. Polisen på flygplatsen kontaktades av en flygkapten som uppmärksammade att en passagerare hade uttalat hotfulla kommentarer om att han hade med sig ett farligt föremål ombord på planet.
Polisen vidtog omedelbart åtgärder för att undersöka situationen och säkerställa att inget verkligt hot förelåg. Efter en noggrann undersökning kunde polisen konstatera att passageraren inte bar på något farligt föremål. Trots detta beslutade de att avlägsna mannen från planet och han är nu misstänkt för olaga hot mot grupp.
Nyheter En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Nyheter En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.
Nyheter Ett par som var sena till sitt flyg på Arlanda försökte ta sig in genom en stängd gate – men i stället för att hinna med planet möttes de av polis.
Nyheter Tidigt på söndagsmorgonen larmades polisen om en man som blottat sig på ett pendeltåg nära Arlanda. Händelsen inträffade strax före halv sju och flera resenärer slog larm.
Nyheter Polisen kallades under onsdagen till Hagbyholm utanför Sigtuna sedan ett misstänkt miljöbrott uppdagats. Vid väg 263 upptäcktes 20–30 sopsäckar som hade dumpats i diket.
Nyheter Under tisdagskvällen larmades polisen om höga smällar som hördes i flera delar av Märsta. Enligt uppgifter från allmänheten uppfattades ljuden bland annat i Norrbacka, Vänortsringen och Arlandastad.
Nyheter På tisdagseftermiddagen larmades räddningstjänsten till en villa i Märsta efter att det börjat brinna i ett pannrum i källaren. Larmet kom in vid 16.43 och flera enheter skickades till platsen.
Nyheter En bil körde under natten på en cykelbana i Märsta. Polisens ledningscentral fick samtal om händelsen och flera patruller skickades till platsen.
Nyheter Polisen registrerade sammanlagt 175 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 34. Av dessa avsåg 104 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande rörde tidigare tidpunkter.