Foto: Magnus Granhagen

Misstänkt för busshållsplatsmord släppt

Den man som är misstänkt för mordet vid busshållsplatsen i Steninge i oktober har släppts på fri fot men misstankarna kvarstår.

Polis grep två personer misstänkta för mordet i Steninge i oktober. Nu har en av dessa släppts i väntan på åtal, en man i 20-årsåldern. En kvinna är alltjämt kvar i häktet då det enligt framställan om förlängds åtalstid är motiverat att hålla fler förhör med henne och personer i hennes bekantskapskrets. Om hon försätts på fri fot så finns risk för att utredningen kan påverkas enligt åklagaren. Förlängd åtalstid har begärts fram till 5:e mars. Den misstänkte mannen släpptes redan 11:e februari.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.