Två personer misstänks för våldtäkt på Arlanda. På torsdagen släpptes den ena. Obs! Arkivbild från ett annat tillfälle.Foto: Jamshid Jamshidi

Misstänkt för Arlandavåldtäkt släpps

En av två som misstänks för våldtäkten på Arlanda har släppts.

En 23-årig man släpptes under torsdagen från häktningen. Två män misstänks för våldtäkten som skedde på ett hotell på Sky City för drygt en månad sedan. Åklagare Rebecca Rehnström uppger i mail för märsta.nu att förundersökningen fortfarande pågår och misstankarna mot båda alltjämt kvarstår. I övrigt kan hon inte kommentera fallet på grund av den rådande förundersökningen.

Uppdaterad kl. 16.45

 

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Nyheter Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.