Här grips den misstänkte för vansinneskörningen.

Misstänkt dömdes till fängelse i januari

Den man som misstänks för att ha kört ihjäl en kvinna under onsdagen dömdes i januari till sex månaders fängelse för bland annat vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri. Mannens körkort återkallades redan 2002.

märsta.nu kan avslöja att en 40-årig man är misstänkt för att ha kört ihjäl en 70-årig kvinna på Stationsgatan under onsdagen. 40-åringen dömdes så sent som i januari för bland annat misshandel av en kvinna, vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, grovt rattfylleri, rattfylleri och ringa narkotikabrott. Mannen hade dock inte fått något beslut om när han ska avtjäna sitt straff på sex månaders fängelse.

märsta.nu var i kontakt med Kriminalvården under torsdagen, där kan man inte uttala sig om det enskilda ärendet men bekräftar att det inte finns beslut om att avtjäna straffet. Mannens körkort återkallades redan 2002 och han har inte innehaft ett körkort sedan dess uppger Transportstyrelsen.

40-åringen har anhållits misstänkt för grov vårdslöshet i trafik, grov olovlig körning, vållande till kroppsskada och frost rattfylleri. Vid 1-tiden i natt bekräftade polisen att den 70-åriga kvinnan avlidit.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.