Märstaborna greps vid en insats på Stationsgatan i somras.Foto: Insändarbild
Misstankar mot märstabor för explosion avskrivna
Märstaborna som misstänks ha orsakat en explosion på en hårsalong i Spånga i juli är inte längre misstänkta sedan utredningen lagts ner.
Flera märstabor greps vid ett tillslag i somras, anledningen var att de misstänks ligga bakom en explosion på en salong i Spånga. Men nu har utredningen lagts ner rapporterar Stockholm Direkt. Männen är födda 1992, 1994 och 1999: – Bevisningen höll inte. Hela förundersökningen är nedlagd. Som det ser ut går det inte att bevisa vem som har gjort det här, säger åklager Alexandra Bittner till Stockholm Direkt.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.