Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Misshandelsfallen rapporteras minska

Det första kvartalet 2006 anmäldes 119 misshandelsfall i kommunen.

Det anmäldes 119 fall av misshandel i Sigtuna kommun det första kvartalet i år. Totalt i länet var det 4712 fall av misshandel vilket är den lägsta nivån sedan något kvartal 2006 enligt siffror från Brottsförebyggande rådet, BRÅ, som Newsworthy sammanställt. Sigtuna ligger på plats 10 av 26 i länet när det gäller anmälda fall, Väsby har 109 fall och Vallentuna 45 fall. Sollentuna ligger precis över Sigtuna med 128 fall av misshandel.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.