Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Misshandel på skola

Polis har upprättat en anmälan om misshandel och ofredande efter ett bråk på en skola i kommunen: - Det är minderåriga som är inblandade så jag kan inte uttala mig om vad som har hänt, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Kring lunchtid hamnade elever i bråk på en skola i kommunen, polis fick tillkallas strax före klockan 12.
– Det är två elever som har bråkat, man har pratat med de inblandade, personal och även vårdnadshavare, säger Eva Nilsson vid Polisens ledningscentral.

Eva Nilsson kan inte uttala sig om omständigheterna kring bråket med anledning av att det är minderåriga det rör. Anmälan gällande misshandel och ofredande upprättades.
– Jag kan inte kommentera det som har hänt, det är en del av utredningsläget, vi har hört de inblandade, säger Nilsson.

Enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu var det ett flertal elever som gick på en enskild flicka. Uppgifterna kan dock inte bekräftas av polisen i skrivande stund på grund av åldern på de inblandade.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.