Polis utreder en misshandel i SigtunaFoto: MMS-Bild

Misshandel på Pressbyrån

Polis larmades till Pressbyrån i Sigtuna med anledning av en misshandel: - Det är lite oklart vad som har hänt, säger Anna Westberg vid Polisens ledningscentral.

Vid 19-tiden anmäldes en misshandel på Pressbyrån i Sigtuna. Ett uppgiftslämnare säger till märsta.nu att polisen stod utanför och förhörde personer som eventuellt hade sett något av händelsen. Den misshandlade ska inte ha behov av sjukvård. Vad som har hänt hade Polisen vid 19.20 inga kommentarer om.

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening