Foto: Jamshid Jamshidi

Misshandel i Märsta och stökig fest i Odensala

En person överfölls av tre andra under natten i centrala Märsta: - De fick inte med sig något utan det är rubricerat som misshandel, säger Kjell Lindgren vid Polisens ledningscentral.

Vid 1.20-tiden fick polis samtal av en person som överfallits av tre i centrala Märsta. Personen hade överfallits 45 minuter tidigare och gärningsmännen ska ha försökt ta dennes väska. De fick dock inte med sig något men målsäganden attackerades varpå en anmälan om misshandel upprättades.
– Vi fick in det 45 minuter efter att det hade skett så det var svårt att göra något åt saken, säger Kjell Lindgren vid Polisens ledningscentral.

Ute i Åslunda, Odensala, kallades polis till en lokal efter att det blivit stökigt på en fest. Grannar ringde om skottliknande ljud och när polis anländer visar det sig vara att flaskor kastats in genom fönster.
– En person fick en flaska i huvudet så det är anmälan om misshandel upprättad, när vi kommer fram är det inga misstänkta kvar. Det rör sig om yngre personer, säger Kjell Lindgren.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.