Minskning av nyregistrerade elbilar i kommunen

Försäljningen av elbilar och laddhybrider har sett en stadig ökning de senaste åren och blivit en allt vanligare syn på vägarna runtom i landet. Men enligt de senaste siffrorna från Newsworthy minskade andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna under andra kvartalet i Sigtuna kommun.

Under andra kvartalet 2023 utgjorde laddbara bilar endast 53 procent av samtliga nyregistrerade personbilar i Sigtuna enligt siffror från Newsworthy. Det totala antalet nyregistrerade bilar uppgick till 260. Majoriteten av de laddbara bilarna var rena elbilar, som stod för 27 procent av alla nyregistreringar i kommunen. Återstående 47 procent av nyregistreringarna under samma period bestod av fossildrivna bilar, där även elhybrider inkluderas som fossilbilar enligt kategoriseringen.

Det är en intressant och kanske oväntad utveckling med tanke på den allmänna trenden mot att främja och öka användningen av laddbara bilar som ett sätt att minska koldioxidutsläppen och bekämpa klimatförändringarna. En minskning i försäljningen av laddbara bilar kan ha flera möjliga orsaker.
– Marknaden för elbilar är nu iskall på privatsidan. Orderstatistiken under första halvåret visar att vi kan förvänta oss en inbromsning för nyregistrerade elbilar efter sommaren. Denna utveckling beror på konjunkturläget och den borttagna klimatbonusen. Nu krävs styrmedel från regeringen för att få fart på elektrifieringen och för att Sverige ska nå klimatmålen, uppger Mattias Bergman, VD på Mobility Sweden enligt Newsworthy.

En annan faktor som kan ha påverkat försäljningen är prisskillnaden mellan laddbara bilar och fossildrivna bilar. Även om priserna på elbilar och laddhybrider har minskat de senaste åren, kan de fortfarande vara högre än motsvarande modeller med förbränningsmotorer. Detta kan vara en avvägning som potentiella bilköpare gör när de väljer fordonstyp.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening