Foto: Norrtälje kommun

Minskning av covidfall på sjukhus

Regionen noterar en minskning av antalet covidsmittade i Stockholm: - Det är fortsatt många patienter med covid-19 som behöver sjukhusvård. Den minskning vi nu ser går sakta och vår förhoppning är att den ska fortsätta nedåt, men vi är förberedda på att sjukvårdsbehovet återigen kan öka, kommenterar hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson.

Hälso- och sjukvårdsdirektör Björn Eriksson säger i ett uttalande att man ser en minskning av antalet covidpatienter med sjukvårdsbehov. 79 patienter vårdas på intensiven och 560 är totalt sett i behov av någon form av sjukvård.
– Vi har några kritiska veckor framför oss. Vädret gör nu att antalet halkolyckor också kan leda till ett ökat behov av akut sjukvård. Vården behöver en fortsatt nedgång av sjukvårdsbehovet och du kan göra skillnad för att minska smittspridningen genom att följa Folkhälsomyndighetens råd och rekommendationer, uppger Eriksson.

Nya siffror för antalet smittade i kommunen presenteras på torsdag efter lunch. Förra veckan var det cirka 150 fall av covid-19 i kommunen.

Mord i Sigtunafjärden

50-åringen häktad för mordet

Nyheter En 50-årig man har häktats misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015, uppger Attunda tingsrätt.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Nyheter Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.