Foto: Pressbild

Ministermöten på XPO nästa vecka

Nästa vecka kommer det att hållas flera ministermöten på XPO i Arlandastad.

EU-mötena går vidare och nästa vecka blir dags för toppmöten då EU:s försvars, bistånds och handelsministrar kommer till XPO. Det kan därför leda till en del störningar i trafiken mellan Arlanda-Arlandastad och eventuellt Arlandastad-Stockholm om delegater beger sig till huvudstaden. Försvarsministrarna träffas 7 mars, biståndsministrar 8 mars och handelsministrar 9 mars. Mötena pågår under flera dagar till och med 10 mars.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening