Mindre markbrand i Steningehöjden

En mindre markbrand bröt ut i Steningehöjden vid 8.10-tiden på fredag morgon.

Inom loppet av en vecka har det nu inträffat tre markbränder i Steningehöjden. Denna morgon var det en mindre brand på ca 20 kvadratmeter i kullen vid Blomstervägen. Branden kunde släckas odramatiskt och brandkåren lämnade strax före klockan 9. Markerna i hela östra Svealand är torra och ingen nederbörd är i sikte. Eldningsförbud utfärdades förra veckan.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.