Jan Franzén och Tove BjörlinFoto: Miljöpartiet

Miljöpartiet vill inte att Märsta byggs sönder

Med den moderatledda kommunledningens stadsplanering byggs Märstas viktiga kulturhistoria sönder. Kommunledningen fokuserar ensidigt på Valsta medan centrala Märsta lämnas till en okänslig planering. Miljöpartiet vill att hela Märsta utvecklas till ett attraktivt, levande och tryggt samhälle där historien är bevarad.

Kommunen har beslutat att köpa fastigheten med den gamla funkisvillan där Connys Trafikskola tidigare låg och kommer då att äga sammanhängande mark i ett område som kan bli en levande stadsdel. En möjlighet att utveckla en del av centrala Märsta och dessutom lyfta fram Märstas historia. Men den moderatledda kommunledningen ser hellre att platsen asfalteras till en ännu större parkeringsplats. Miljöpartiet anser inte att Märsta behöver fler döda ytor. Märsta behöver bostäder, parker, torg, handel och föreningsliv – levande platser där människor i alla åldrar kan mötas.

Området vid Stockholmsvägen, gamla Märsta torg, har gamla anor och var länge samhällets historiska centrum. Där låg Märsta gästgivargård med hästbyten för postdiligensen mellan Stockholm och Uppsala. Senare var det den naturliga mötesplatsen för Märstabor med bio, ungdomsgård, bensinmackar och verkstäder.

Det är tydligt att den politiska majoriteten är ointresserad av att ta hänsyn till Märstas historia och saknar visioner framåt för Märsta som helhet.

I avsaknad av helhetssyn ägnar sig kommunen åt illa planerade punktinsatser som riskerar att radera Märstas historia. Bland annat är idyllen Smedsgårdarna på Sätunavägen hotad för att ge plats åt höghus. Smedsgårdarna byggdes på 1940-talet som arbetarbostäder för färgfabriken och har en koppling till Märstas industrihistoria.

Miljöpartiet vill inte se parkeringsöknar och mer trafik. Vi satsar på en nyskapande stadsutveckling med kreativa lösningar för bostäder som slår vakt om Märstas historia. Märsta ska vara en trygg, levande stadsmiljö med torg, uteserveringar, gågator, parker, grönska och lekplatser.

  • Jan Franzén och Tove Björlin
    Miljöpartiet de gröna i Sigtuna kommun

slutreplik: Brandell blundar för verkligheten

Insändare Vad Tomas Brandell och Socialdemokraterna önskar är en sak, men att se till vad Socialstyrelsens brukarundersökning faktiskt mäter måste väl ändå vara det väsentliga. Faktum är att vi ser de bästa resultaten för särskilt boende på tio år.

Sigtuna kommun får toppbetyg av de äldre!

Insändare Kommunen ska leverera välfärd av högsta kvalitet och bemöta invånarna på allra bästa sätt. Det är vår ambition, det har kommunfullmäktige beslutat och det gäller i allra högsta grad i förhållande till kommunens äldre.

Dags att stoppa den moderata misskötseln av våra skattepengar

Insändare Åtta år med moderatstyre har gjort Sigtuna kommun till länets mest skuldsatta kommun, ungdomsarbetslösheten stiger och företagsklimatet är det sämsta på tjugofyra år. Men istället för att investera sig ur krisen väljer Moderaterna att krympa kommunkassan och kasta pengar i sjön.

Äntligen kollektivtrafik i egen regi – ett viktigt första steg

Insändare Tisdagen den 23 september klubbade trafiknämnden beslutet att Sigtuna- och Upplands-Väsbys bussavtal skulle övertas i egen regi. Det är ett historiskt beslut som vi i Vänsterpartiet i Sigtuna kommun varmt välkomnar. Vänsterpartiet har länge drivit frågan om en kollektivtrafik i egen regi där vi har kontroll och rådighet över alla dess led och nu är vi äntligen på väg!

Stå upp för äldre kvinnors trygghet

Insändare När en kvinna i 90-årsåldern i Skåne nyligen utsattes för grovt våld blev det ännu en påminnelse om att även äldre kvinnor drabbas av dödligt våld i nära relationer. Samtidigt vet vi att våld och kränkningar också kan förekomma i äldreomsorgen.

Sigtunas kommuninvånare är inga labbråttor

Insändare Styret i Region Stockholm, bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Centerpartiet med stöd av Vänsterpartiet, har kommit överens om att SL ska köra bussar i Sigtuna kommun i egen regi. Detta riskerar att göra vår busstrafik sämre och dyrare, med färre avgångar.

kyrkovalet

På söndag kan du och fem miljoner andra gå och rösta i kyrkovalet

Insändare Det spelar roll för hela samhället vad kyrkan säger och gör. Svenska kyrkan har över 20 000 anställda – det spelar roll vem som ansvarar för arbetsgivarfrågorna.Svenska kyrkan förvaltar stora mängder fastigheter och skog – det spelar roll vilken syn på miljön som beslutsfattarna har.