Mikael Larsson uppmärksammas som Hedersmedlem i samband med derbyt mot RimboFoto: Skånela IF

Mikael Larsson ny hedersmedlem i Skånela

Skånelas förre ordförande och tränare har utsetts till hedersmedlem och uppmärksammades i samband med derbyt mot Rimbo.

Mikael Larsson har gått från eget utövande till tränare, styrelsemedlem och ordförande i Skånela. Nu är han hedersmedlem och uppmärksammades i samband med derbyt. Utmärkelsen är den finaste man kan få som medlem i Skånela IF och han ses som en given kandidat för utmärkelsen.
– Förutom personliga utmärkelser för sitt otroliga engagemang har Mikael även varit starkt bidragande till att lyfta fram andra i föreningen till att få glänsa och ta plats. Både inom föreningen där han har fostrat många elitspelare, samt på nationell nivå genom att fostra landslagsspelare. Hans insats både på och utanför den gula linjen har varit ovärderlig, skriver Skånela på sin hemsida.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.