Märsta IK:s tjejer låter sig inte nedslås av trakasserierna. Foto: PrivatMärsta IK var med på invigningen och där trakasserades en tjej, på väg hem trakasserades ytterligare två samt ledare. Foto: Privat
MIK-tjejerna utsatta för rasism
Efter att märsta.nu rapporterat om att Märsta IK:s F16 utsatts för ofredanden är det många oroliga som hört av sig till ledarna: - Vi mår bra, skriver ledaren Camilla Folmer-Hansen via Facebook.
Märsta IK:s öde har engagerat många både via märsta.nu och sociala medier. Över 5000 facebookanvändare hade nåtts av inlägget vid 13-tiden på torsdagen. Ledarna i laget har även fått samtal från oroliga anhöriga. Camilla Folmer-Hansen som är med Märsta IK i Göteborg berättar om händelserna via ett facebookinlägg: – I Måndagskväll hade alla Märsta IKs lag varit på Invigningen på Ullevi! Ett mycket trevligt arrangemang! Det är ca 50000 personer där och när det är trångt och mycke folk passar tyvärr en del människor på att ta på tjejer när dom har möjlighet, det är helt förkastligt. Den som blev utsatt sa ifrån och då slutade personen i fråga.
”Blir starkare av detta” När de sedan skulle hem passade några tjejer på att gå av med sina ledare två hållplatser innan för att handla. Inne på en bensinstation ska tjejerna ha attackerats med glåpord av några killar. De kallades för ”turkar, luffare, horunge, gå tillbaka till ert ghetto”. Därefter satte killarna sig på sina mopeder och följde efter tjejerna och ledarna, de kastade två flaskor på dem. – Det är tyvärr inte första gången vi blivit utsatta för rasism under Gothia cup! Men vi mår bra och såklart har detta påverkat tjejernas spel. Vi är starka tillsammans och tack vare den bra lagsammanhållningen som vi och som stärkts ännu mer så mår alla bra!
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.