Märsta IK besegrade Sunnersta på onsdagskvällen med 3-0 och nu väntar seriefinal mot Fanna på söndag.
MiK fortsätter vinna i fyran, förra omgången blev det 3-3 men efter onsdagens match mot Sunnersta var det tre nya poäng igen. Patricio Ginzalez Jara gav MIK ledningen i 19:e minuten, ett resultat som stod sig till paus. I mitten av andra kom 2-0 via ett självmål och John Drugge avgjorde med 3-0 med en kvart kvar. Därmed är det upplagt för seriefinal på söndag mellan Fanna och MIK. Fanna har en hängmatta mot Uppsala-Kurd på torsdagskvällen, men oavsett vilket är det ettan mot tvåan i tabellen.
Basket Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.
Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.
Basket På söndag, den 20 juli, får Steningehöjdens sporthall celebert besök när landslagsspelaren Melwin Pantzar kommer till hallen för ett öppet meet & greet. Evenemanget pågår mellan klockan 12.30 och 14.00 och är öppet för alla som vill komma och träffa basketspelaren.
Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.
Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.
Handboll Skånelas damlag kliver in i Svenska cupen i mitten av augusti och ställs mot tufft motstånd i grupp 4. Laget har lottats mot tre lag: Skuru IK, Hammarby IF och Skövde HF.
Ishockey Wings HC förstärker truppen inför kommande säsong i Hockeyettan med flera nya och återvändande spelare. Samtidigt får föreningen en ny ordförande efter årsmötet som hölls i juni.
Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.
Basket När Svenska Basketbollförbundet presenterade herrlandslagets trupp inför sommarens Europamästerskap fanns Melwin Pantzar, 25 år och uppvuxen i Märsta, med bland de uttagna.
golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.
Cykel På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.