Division 4 vände i helgen och Märsta IK krossade på nytt Uppsala-Kurd.
I seriepremiären vann MIK med hela 11-0 mot Uppsala-Kurd. På söndagen vände serien för MIK. Slutresultatet skrevs till hela 7-2 för MIK efter 4-0 20 minuter in i matchen. – Därefter blir det otroligt lojt och bekvämt och två reduceringar före paus gör att matchen skulle kunna leva. Vi höjer oss till andra utan någon vidare beröm för det trots allt. Däremot är det en skillnad i både inställningen och tempot på boll vilket gör att vi kan vinna den andra halvleken med 3-0 och få till slutresultatet 7-2, skriver MIK via Instagram.
Närmast väntar Unik på torsdag hemma i Märsta. En match mellan tvåan MIK och trean Unik, men det skiljer hela åtta poäng mellan lagen. Efter elva omgångar är Fanna etta på 34 poäng, MIK tvåa på 31. Returmöte mellan lagen sker först 9/9 på Midgårdsvallen.
Sport Märsta IK stod starka i mötet mot IK Frej och säkrade segern med 1-0 efter en dramatisk match. Det avgörande målet kom i den 93:e minuten när Nasir Abdi Osman tog saken i egna händer och prickade in bollen i nätet.
Sport I en spännande och målrik första halvlek mellan Märsta IK och Västerås IK slutade matchen oavgjort med 2-2. Mohammed Mohamed var i fokus med två tidiga mål för Västerås IK, medan Märsta IK kämpade tillbaka genom Filip Rauhala och Kevin Toure. Trots en mållös andra halvlek förblev resultatet oförändrat, och Märsta IK befäste sin placering på kvalplats inför kommande utmaningar i fotbollssäsongen.
Sport Helgens matcher startar redan på fredag kväll med match för Sigtuna IF på hemmaplan och avslutas på måndag när Bollstanäs kommer till Midgårdsvallen för match mot Märsta IK.
Sport I en spännande match i Division 6 Västra mellan Runhällens BoIS och Sigtuna IF slutade det med en knapp seger för hemmalaget. Slutresultatet skrevs till 3-2 till förmån för Runhällens BoIS, och detta var även ställningen i halvtidspausen.
Sport I en intensiv och tätt omstridd match på Fanna IP lyckades hemmalaget Fanna BK ta en imponerande seger över Märsta IK med en slutställning på 2-1. Matchen bjöd på en känslofylld resa genom 90 minuter fyllda av spänning, mål och passionerat spel från båda sidor.
Sport I en viktig match i Division 6 Östra Uppland ställdes Wigör mot Lohärad. Trots ett tidigt underläge visade Wigör styrka och vände matchen till sin fördel, slutresultatet blev 3-1 till deras förmån, med 2-1 i paus.
Sport I en spännande och målrik match mellan Märsta IK och Enköpings SK på Midgårdsvallen Märsta, slutade det med en dramatisk oavgjord ställning på 3-3. De båda lagen gav allt på planen och bjöd publiken på en underhållande fotbollsupplevelse.
Sport Sigtuna City, det enda laget från Sigtuna kommun som deltar i årets Gothia Cup, gjorde en stark debut i turneringen genom att vinna sin första match i P13-kategorin. Laget visade upp en imponerande prestation och säkrade en överlägsen 5-1-seger mot sina motståndare.
Sport Märsta IK förlorade mot Procyon i en het match i Division 3 Norra Svealand. Trots en stark insats och mål av Moses Weah Junior Hoffman och Troy Linnes räckte det inte för Märsta IK att komma ikapp.