Foto: Märsta IK/Instagram

MIK klara för Division 3

Resultatet mellan Bollstanäs och Frej på söndagen innebar Märsta IK är klara för Division 3 redan innan den sista omgången.

Märsta IK hade all anledning att fira i söndags. Bollstanäs besegrade Frej och därmed stod det klart att MIK inte kan åka ur, oavsett hur det går i mötet mot Spånga i helgen. MIK är nu femma i tabellen och kan vid seger sluta fyra. Inte illa av ett lag som för två omgångar sedan var nere på 9:e plats. Serien har i år varit rekordjämn med endast tolv poäng som i nuläget skiljer tvåan GUSK från nian Frej. Enköping är redan klara seriesegrare. Kvalplats till Divison 2 och negativt kval återstår att avgöra vilket sker på söndag.

Läs mer: Storseger för MIK

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.